Eğitim Danışmanlığı Eğitimi

Çocuklarının iyi bir eğitimle hayata hazırlanması, her anne ve babanın öncelikli konuları arasındadır. Bu nedenle de özel okullara olan ilgi 1990’lı yıllardan bu yana artarak devam etmektedir.

Günümüzde, özel okulların ve eğitim kurumlarının yaygınlaşması ortaya rekabetçi bir sektörün de çıkmasına neden olmuştur.

Her okul velilerin ve öğrencilerin tercihi olabilmek için gerek eğitim ve hizmet kalitesi gerekse fiyat politikaları ile rakiplerinin arasından sıyrılmaya çalışmaktadır.

Özel okullar arasındaki yoğun rekabette, eğitim danışmanları belirleyici bir noktada bulunmaktadır. Eğitim danışmanı kolejden vakıf üniversitelerine, kurslardan etütlere kadar, özel sektörde hizmet veren tüm öğretim kurumlarında görev yapabilir. Veli ve öğrencilerle iletişime geçerek onlara kurumu en iyi şekilde tanıtan ve o kurumun seçilmesini sağlamak için çalışma gerçekleştiren kişilere eğitim danışmanı denilmektedir. Bir eğitimin danışmanının hem ileri düzeyde iletişim becerisine sahip olması hem halkla ilişkiler alanına hakim olması hem de satış ve pazarlama teknikleri konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir.

İyi eğitim almış, mesleğine hâkim, sektörü tanıyan bir eğitim danışmanı iletişime geçtiği veliyi kurumunu tercih etmeye ikna eder. Böylece çalıştığı kurumun eğitim hayatına devam etmesinde önemli bir rol üstlenir.

Eğitim Danışmanı hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Eğitim danışmanı her şeyden önce temeli iletişime dayalı bir mesleği icra etmektedir. Dolayısıyla gerek sözlü gerekse sözsüz iletişim tekniklerini iyi kullanmak, bir eğitim danışmanını başarıya taşıyan en önemli araçlardandır. İyi bir konuşmacı olmak, düzgün bir diksiyona sahip olmak ve beden dilini doğru kullanmak bir eğitim danışmanının en etkili silahıdır.

Eğitim danışmanları prezantabl da olmalıdır; yani giyimine ve dış görünümüne önem vermelidir.

Veliyi kendi kurumunu tercih etmek için ikna etmeye çalışan eğitim danışmanı, rakip okulları iyi tanımalı, sektörünü iyi analiz edebilmelidir.

Zaman yönetimini bilmeli, zamanını etkili ve verimli kullanmalıdır.

Eğitim danışmanları büro yönetiminden de anlamalıdır.

Satış ve pazarlama tekniklerini bilmek, ön muhasebe bilgisine sahip olmak da bir eğitim danışmanının işveren tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır.

Bu kadar çok vasfı bir arada bulundurması gereken eğitim danışmanının, mesleki ve kişisel gelişimine önem vermesi de onu işinde daha başarılı kılan etkenler arasındadır. Dolayısıyla gerek eğitim danışmanlarının gerekse eğitim danışmanlığını meslek olarak yapmayı hedefleyen kişilerin çeşitli programlardan faydalanarak kendilerini daha donanımlı hale getirmeleri önem taşımaktadır.

Eğitim Danışmanı olmak için nasıl bir eğitim alınmalıdır?

Bu meslekte başarılı olmak isteyen kişilerin mutlaka eğitim danışmanlığı eğitimi almaları gerekir. Bugün eğitim danışmanı olmak isteyenler için sunulan birçok kurs ve seminerler vardır. Ancak kaliteli bir eğitim almak isteyenler, seçim yaparken eğitimin içeriğine ve eğitimi veren kurumunun alanındaki yetkinliğine dikkat etmelidir.

Geleceğin eğitim danışmanlarını yetiştiren Liderlik Okulu da, bu alanda kariyer yapmak isteyen herkese çağrıda bulunuyor. Profesyonel Eğitim Danışmanlık Programı, Danışmanlık Enstitüsü ve Liderlik Okulu tarafından ortak düzenleniyor. Eğitim programı son derece zengin bir içerikle hazırlandı. Program; Danışmanlık Eğitimi, Problem Çözme Teknikleri Eğitimi, Profesyonel İletişim Uzmanlığı Eğitimi ve Büro Yönetimi olmak üzere dört ana başlık altında gerçekleşiyor. Her başlık altında katılımcılar onlarca değişik konuda ders görüyor. Türkiye’nin alanındaki en kapsamlı programını tamamlayan katılımcılar Danışman Sertifikası alarak, meslek hayatına ilk adımı atıyor.

Program, katılımcıları hem genel olarak danışmanlık alanında donanımlı hale getirmeyi hem de eğitim danışmanlığı özelinde birçok önemli bilgi ve teknikle buluşturmayı hedefliyor. Eğitim sonunda mesleki uzmanlık kazanan katılımcılar başarılı bir kariyer hayatına da adım atmış oluyor.