Eğitim Danışmanlığı ve Koçluğu

Öğrencilerin daha başarılı bir eğitim yaşamına sahip olmaları için farklı teknikler kullanılarak verilen destek hizmetine eğitim danışmanlığı veya eğitim koçluğu denir. Eğitim danışmanlığı ve koçluğu son yıllarda ailelerin sıkça yardımına başvurduğu bir hizmettir.

Eğitim danışmanları ve eğitim koçları; bir yandan öğrencilerin bireysel gelişimine yönelik çalışmalar yaparken diğer yandan ise eğitim-öğretim sürecinde daha başarılı ve tatmin edici sonuçlar alınmasını hedefler.

Eğitim danışmanlığı, gerektiğinde farklı disiplinlerle iç içe çalışma gerektiren bir uzmanlık alanıdır. Danışmanlık, koçluk, mentorluk gibi uzmanlık alanlarının tamamını kapsayacak nitelikte bilgi ve birikim gerektirmektedir.

Koçluk, gelişimi odak alan; danışmanlık ise sorun çözmeyi hedefleyen uzmanlık alanlarıdır. Hem eğitim danışmanlığı hem de eğitim/öğrenci koçluğu uzmanlığına sahip kişiler, öğrencilerin bir yandan kişisel gelişiminin sağlanması diğer yandan ise okulda başarı hedefi ile engellerin aşılması noktasında etkin hizmet verebilmektedir.

Eğitim danışmanlığı veya öğrenci koçluğu mesleğini yapmak isteyenler için bu nedenle her iki alanda uzmanlık sahibi olmaları önerilir.

Ailelerin, öğrencilerin ve sektörün ihtiyaçlarını doğru okuyan eğitim kurumları genelde eğitim danışmanlığı-öğrenci koçluğu ve mentorluk eğitimlerini bir arada katılımcılarına vermektedir.

Eğitim danışmanlığı ve koçluğu programları

Eğitim danışmanlığı ve koçluğu alanında uzmanlaşmanın yolu kaliteli bir eğitimden geçer. Türkiye’de eğitim danışmanlığı ve öğrenci koçluğu alanlarında birçok farklı eğitim programları bulunmaktadır.

Bu programlar kişinin tercihine bağlı olarak örgün veya online şekilde alınabilir. Örgün eğitimlerde de, uzaktan yani online eğitimlerde de kapsam ve içerik bakımından zengin programların tercih edilmesi, kişinin mesleki yaşamında daha donanımlı bir altyapıya sahip olmasını mümkün kılar.

Eğitim danışmanlığı ve koçluğu programlarının sonunda eğitimin ve eğitimi veren kurumunun kalitesine göre değişen sertifikalar verilmektedir. Uluslararası geçerliliğe sahip sertifikaların verildiği eğitim programları ise özellikle kariyer hedefi olan kişilerce tercih edilmelidir.

Ben de eğitim danışmanı ve koç olabilir miyim?

Eğitim danışmanlığı ve eğitim koçluğu son yıllarda özellikle kendini bu alanda geliştirmek veya ikinci bir meslek olarak yapmak isteyen öğretmenler tarafından yoğun olarak ilgi görmektedir.

Ancak bu uzmanlık alanlarında kariyer yapmak için illaki eğitim alanında çalışmak veya öğretmen olmak da gerekmiyor. Eğitim danışmanlığı veya eğitim koçluğu yapmak isteyen herkes, doğru ve kaliteli eğitim programlarının desteği ile bu mesleği yapmaya başlayabilir.

Elbette her meslekte olduğu gibi bu alanda da sağlam bilgi birikimi ve tekniklerin zaman içinde kazanılacak deneyimle birleşmesi, kişinin uzmanlığını pekiştirecektir.

Tek eğitim, birden fazla uzmanlık şansı

Liderlik Okulu, eğitim danışmanlığı koçluğu alanına yönelik çok özel programlar sunmaktadır. Liderlik Okulu’nun eğitim programları katılımcılarının tek bir eğitim paketinde birçok farklı alanda uluslararası uzmanlık şansı kazanmalarını sağlıyor.

Örneğin eğitim alanında kariyer yapmak isteyenler için öğrenci koçluğu, eğitim danışmanlığı ve öğrenci mentorluğu alanlarında uzmanlık kazanılabilecek programlar mevcuttur. Ya da bunlara ek olarak aile danışmanlığı ve aile koçluğunu da profesyonel olarak yapmak isteyen katılımcılar da yine tek bir eğitim programı ile hedeflerine ulaşabilmektedir.

Eğitimlerde psikoloji, etkili ders çalışma teknikleri, koçluk teknikleri, zaman yönetimi, iletişim, problem çözme, motivasyon teorileri gibi birçok alanda da detaylı konu anlatımları sunuluyor.

Liderlik Okulu, Avrupa merkezli Koçluk Federasyonu Association For Coaching (AC) üyesidir. Dolayısıyla burada verilen tüm eğitimler uluslararası kriterler göz önünde bulundurularak hazırlanmaktadır.

Liderlik Okulu’nun programlarını başarı ile bitiren tüm katılımcılar, uzmanlıklarının tescillendiği, Certificational onaylı uluslararası sertifikalarını da alıyor.

Hedeflerinizi daha fazla ertelemeyin, Liderlik Okulu’nun başarı garantili eğitim programlarından siz de faydalanın.

Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmalığı Eğitimimiz Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Yorum yapın