Eğitim Danışmanlığı ve Öğrenci Koçluğu

Eğitim danışmanlığı ve öğrenci koçluğu bir arada yapılabilen, iki farklı uzmanlık alanıdır. Aslında her iki uzmanlık da öğrenciye ve öğrencinin eğitimin yaşamındaki başarısına odaklanır ancak kullanılan yöntemler arasında farklılıklar vardır.

Bu farkları ortaya koymak için belki de genel anlamda koçluk ve danışmanlığın tanımını yapmak daha doğru olacaktır.

Okumadıysanız Öğrenci Koçluğu Nedir isimli yazımızı da mutlaka okuyunuz.

Danışman, belirli bir konudaki uzmanlığı olan ve deneyimleri doğrultusunda kendisine fikir danışan kişilere yön gösteren, bilgisini paylaşan kişilerdir.

Koçlar ise direkt olarak kendi deneyimlerini aktarmak yerine, kendisine danışan kişinin kendi potansiyelini fark etmesini ve gelişmesini sağlar.

Eğitim danışmanı, daha çok öğrencinin derslerine ve eğitim-öğretim faaliyetlerine odaklı çalışır. Öğrenci koçu ise eğitim başarısını hedefler ancak öğrencinin bu yoldaki bireysel gelişimine odaklanır.

Eğitim Danışmanlık ve Öğrenci Koçluk hizmeti bir arada verilebilir mi?

Bu iki eğitim hizmetini bir arada sunmak, öğrencinin başarı sürecine büyük katkı sağlar. Bu nedenle de öğrenci koçluğu eğitimlerinin eğitim danışmanlığı ile birlikte verilmesi, kişinin her iki disiplinde de bilgi ve beceri sahibi olmasını sağlar. Böylece öğrencinin ihtiyaçlarına göre eğitim danışmanlığı ve öğrenci koçluğu tekniklerini yerine göre kullanabilir.

Liderlik Okulu eğitimlerinden genelde her iki mesleği de yapmak isteyenler, aileler, öğretmenler, eğitim kurumlarında çalışanlar yararlanmaktadır.

Odak noktası ve yöntemleri farklı olsa da, eğitim danışmanı da öğrenci koçu da öğrencinin kendini geliştirmesini, okul başarısının artmasını, yeteneklerini keşfetmesini, kendisini tanımasını, sorunlar ve engelleri aşabilmesini, sadece eğitim alanında değil sosyal alanda da hedeflerine ulaşmasını amaçlar.

Bu nedenle de bir kişinin hem öğrenci koçluğu hem de eğitim danışmanlığı alanlarında uzman olması, birlikte çalıştığı öğrencilerin hedeflerine ulaşma noktasında daha etkin destek vermesine yardımcı olur.

Eğitim programlarının içeriği nasıl olmalı?

Eğitim danışmanı ve öğrenci koçu olmak isteyenler içerik yönünden zengin bir eğitim programını tercih etmelidir. Eğitim alanında isim yapmış ve güvenilir bir kurumdan alınacak kapsamlı bir eğitim, hem öğrenci koçluğu hem de eğitim danışmanlığı alanlarında başarı kazanılmasına büyük fayda sağlar.

Eğitim programlarının içeriği her iki alanda uzmanlık kazandıracak nitelikte olmalıdır. İyi bir eğitim danışmanı ve öğrenci koçu, birçok konuda derin bilgi sahibi olmalı ve çok sayıda tekniği de etkin bir şekilde uygulayabilmelidir. Dolayısıyla alınacak eğitimin, bir koç ve danışmanın ihtiyacı olabilecek her konuyu içermesi önemlidir.

Program; nedir, nasıl yapılır, hangi teknikler kullanılır bu soruların cevaplarını ayrıntılı bir şekilde vermeli ancak bununla sınırlı kalmamalıdır. Psikoloji, iletişim, mentorluk, motivasyon, zaman yönetimi, sınav kaygısı ile baş etme yöntemleri, sınıf yönetimi gibi farklı konularda da detaylı dersler katılımcılarla buluşturulmalıdır.

Tek bir eğitimle her iki alanda da uzmanlık mümkün müdür?

İyi bir eğitim kurumunun hazırladığı kapsamlı eğitimler her iki alanda da uzmanlık kazanmanızı sağlar. Liderlik Okulu eğitim alanında uzun yıllara dayanan deneyimi ve yenilikçi yaklaşımı ile Türkiye’de birçok alanda uzmanlığa açılan kapıdır.

Liderlik Okulu eğitim danışmanlığı ve öğrenci koçluğu alanlarında kendisini geliştirmek isteyen herkes için Türkiye’nin en detaylı ve zengin eğitim programlarını hazırlamaktadır.

Liderlik Okulu eğitim alanında başarılı bir kariyer hedefi olanlar için 3’lü Profesyonel Öğrenci Koçluğu programını sunmaktadır. Bu eğitim programı Öğrenci Koçluğu, Öğrenci Mentorluğu ve Eğitim Danışmanlığı konularının ayrıntılı şekilde ele alındığı üç farklı modülden oluşmaktadır.

Eğitimlerin sonunda ise katılımcılara üç farklı alandaki uzmanlığı gösteren uluslararası sertifikaları verilmektedir.

Yorum yapın