Öğrenci Koçluğu Eğitim İçerikleri

Öğrenci koçluğu, eğitim alanında öğrencinin başarısını artırmaya yönelik bir destek hizmetidir. Öğrenci koçluğu hizmetlerine ve buna bağlı olarak öğrenci koçluğu mesleğine son yıllarda büyük talep vardır. Her gün daha çok insan öğrenci koçluğu eğitiminden faydalanmakta ve bu mesleğe adım atmaktadır. Öğrenci koçluğu eğitim içerikleri, bu meslekteki başarıyı direkt olarak etkileyen bir faktördür.

Öğrenci koçluğu eğitimleri kapsamlı bir içeriğe sahip olmalıdır çünkü bu meslek zaman zaman birçok farklı disiplinle iç içe geçmektedir. Dolayısıyla öğrenci koçlarının sadece öğrenci koçluğu tekniklerini bilmesi, mesleki başarı açısından yeterli olmayacaktır.

Öğrenci koçluğu eğitimini seçerken dikkat!

İyi bir öğrenci koçu olmayı hedefleyenler, eğitim almadan önce üç önemli konuya çok dikkat etmelidir. Bunlar şöyle sıralanır:

  • Eğitimi veren kurum, mutlaka alanında deneyime ve yüksek bir başarı yüzdesine sahip olmalıdır.
  • Öğrenci koçluğu eğitim içerikleri birçok farklı disiplini ve teknikleri kapsamalıdır.
  • Eğitim sonunda verilen sertifikaların uluslararası geçerliliği bulunmalıdır.

Bu üç unsurun tamamına sahip olan eğitim programları, katılımcılarını öğrenci koçluğu alanında uzmanlık seviyesine taşıyacaktır.

Öğrenci koçları hangi konularda yetkin olmalıdır?

Öğrenci koçluğunun temel amaçlarından biri; öğrencinin kendisini tanıyarak gerçekten varmak istediği hedefleri belirlemesini sağlamaktır.

Öğrenciyi bu hedeflere varma noktasında motive eden, ihtiyacı olan becerileri ve yetenekleri geliştirmesi, potansiyelini ortaya çıkartması için yönlendiren, öğrencinin eğitim hayatından keyif almasını sağlayan, öğrencinin kendine has ve verimli çalışma teknikleri geliştirmesine yardımcı olan kişi öğrenci koçlarıdır.

Öğrenci koçlar ders vermez, yargılamaz, soruları öğrenci adına cevaplamaz, odak noktası sınav notlarında başarı değil öğrencinin genel anlamda gelişme kaydetmesidir.

Tüm bunları sağlamak için öğrenci koçlarının birçok farklı alanda bilgi, beceri ve uzmanlık sahibi olması gerekmektedir.

Öğrenci koçluğu eğitim içerikleri neleri kapsamalıdır?

Öğrenci koçluğu eğitim içerikleri ile ilgili bilgi vermeden önce, öğrenci koçlarının hangi konularda kendilerini geliştirmeleri gerektiğine kısaca göz atalım:

Öğrenci koçları temel psikoloji alanında bilgi sahibi olmalı, koçluk tekniklerini en iyi şekilde uygulamalı, mentorluk alt yapısına sahip olmalı, iletişim dersleri almış olmalıdır. Bunun yanı sıra etkili çalışma, zaman yönetimi, problem çözme, sınıf yönetimi, sınav kaygısı gibi konulara yönelik hem bilgi hem de tekniklere hâkim olmalıdır.

Öğrenci koçları aile danışmanlığı ve aile koçluğu alanlarında da eğitim alarak uzmanlıklarını bu konuda da geliştirebilir.

Dolayısıyla da öğrenci koçları eğitim içerikleri denildiğinde, tüm bu konuları kapsaması gerekmektedir. İçerik bakımından zayıf bir öğrenci koçluğu eğitimi, kişinin bu mesleği icra ederken yetersiz kalmasına neden olabilir. Bu da başarısızlığa yol açabilir. Bu olumsuzlukların yaşanmaması için kaliteli bir eğitim alınmalı. Kişi, öğrenci koçluğu eğitimi sonunda tam donanımlı hale gelebilmelidir.

En kaliteli öğrenci koçluğu eğitiminin adresi

Liderlik Okulu, eğitim alanında uzun yıllara dayanan deneyimi, eğitim sistemindeki yenilikçi yaklaşımı ve uluslararası referansları ile öğrenci koçluğu alanında da öncüdür. Liderlik Okulu, tüm eğitimlerinde olduğu gibi öğrenci koçluğu eğitiminde de kişinin o alanda uzmanlaşmasını ve profesyonelleşmesini hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda Türkiye’nin en zengin, detaylı ve kapsamlı öğrenci koçluğu eğitim programları Liderlik Okulu’nda verilmektedir.

Öğrenci koçluğu ile ilgili tüm bilgi ve tekniklerin yanı sıra eğitimlerde, yaşam koçluğu,  psikoloji, mentorluk, eğitim danışmanlığı, iletişim gibi uzmanlık alanlarında da zengin içerikli dersler yer almaktadır.

Liderlik Okulu, uluslararası standartlardaki eğitimini, uluslararası geçerliliğe sahip sertifikalarla da desteklemektedir. Association for Coaching (AC) üyesi olan Liderlik Okulu’nun öğrenci koçluğu eğitimleri sonunda alınan her sertifika Certificational tarafından onaylanmaktadır.

Eğitim Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Yorum yapın