Öğrenci Koçluğu Kursu

Öğrenci koçluğu, öğrencilerle birlikte çalışılan ve eğitim yaşamına odaklanan bir koçluk branşıdır. Öğrenci koçu, öğrencinin bireysel farkındalığının artmasını, yetenek ve becerilerinin geliştirilmesini, başarısızlığı başarıya çevirmenin yollarını bulmayı hedefler. Öğrenci koçluğu kursu, son yıllarda büyük ilgi gören bu mesleği başarı ile yapabilmenin yollarından biridir.

Öğrenci koçluğuna neden ihtiyaç var?

Son yıllarda öğrenci koçluğu hizmetlerine talep artmıştır. Bunun temel nedenlerinden biri de zorunlu eğitim sisteminin çocukların kişisel gelişimine odaklanmaktan uzak olmasıdır. Her çocuğun ilgi alanları, öğrenme kapasitesi ve en verimli ders çalışma şekli farklıdır. Maalesef Türkiye’de eğitim sistemi öğrencileri yetenekli oldukları ve sevdikleri ilgi alanlarına yöneltme noktasında yetersiz kalmaktadır. Ezbere dayalı ve sınav odaklı eğitim, her öğrenci için verimli olmamaktadır. Ders başarısı düşen öğrenciler okula ve eğitim yaşamına karşı ilgilerini kaybedebilmekte ve kendine güvenlerini yitirebilmektedir.

Oysaki her öğrenci, gelişime açıktır ve yetenekleri doğrultusunda gelişen öğrenciler hayatta da başarılı olurlar.

İşte öğrenci koçluğu bu noktada önemli bir hizmet sunar. Öğrenci koçunun yardımı ile öğrencinin yetenekli olduğu alanları kendi kendine keşfetmesi, başarısız olduğu alanlarda doğru yöntemlerle kendini geliştirmesi, kendine güveninin oluşturulması, sınav kaygısını yenmesi, zamanı yönetmeyi öğrenerek daha verimli bir eğitim öğretim yaşamına kavuşması mümkündür. Öğrenci koçu, öğrencinin kendine hedefler koyması ve bu hedeflere ulaşma yolunu bulmasına çeşitli teknikleri kullanarak yardımcı olur. Hedefi olan, hedeflerine ulaşan öğrenciler hem eğitim yaşamında hem de genel anlamda birçok konuda başarılı olurlar.

Kimler öğrenci koçluğu eğitimi almalıdır?

Öğrenci koçunun ne yaptığını ve neden bu kadar önemli bir hizmet olduğunu artık biliyoruz.

Eğer aşağıdaki tanımlardan biri size uyuyorsa, siz de öğrenci koçluğu eğitiminden faydalanmalısınız.

  • Eğitim alanına meraklısınız ve öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini keşfetmelerine yardım edebileceğiniz bir alanda çalışmak istiyorsunuz.
  • Koçluk mesleğinin hem bugünün hem de geleceğinin parlak olduğuna inanıyor; Türkiye’nin en sorunlu alanlarından biri olan eğitimde koçluk hizmeti vermeyi hedefliyorsunuz.
  • Koç olmak gibi bir hayaliniz yok ama öğrenci koçluğu tekniklerini bilirseniz çocuğunuzun eğitim yaşamına katkıda bulunabileceğinizi düşünüyorsunuz.
  • Asıl mesleğiniz öğretmenlik ancak öğretmen olmak öğrenme sürecinin bittiği anlamına gelmiyor. Öğrenci koçluğu bilgilerinin mesleki gelişiminiz açısından faydalı olabileceğini düşünüyorsunuz.
  • Öğrenci koçluğunu ikinci bir meslek olarak yapmayı planlıyorsunuz.

Öğrenci koçluğu kursu neleri içerir?

Öğrenci koçu olmak isteyenler için eğitim kurumlarınca öğrenci koçluğu kursu hizmeti verilmektedir. Öğrenci koçu kursu seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurların başında eğitimin içeriği gelir. Öğrenci koçluğu farklı alanlarda, disiplinlerde bilgi gerektiren bir uzmanlıktır. Öğrenci koçu birçok farklı tekniği başarı ile uygulayabilmelidir. Bu nedenle de iyi bir öğrenci koçu olmak için iyi bir koçluk eğitimi alınmalıdır.

İyi bir öğrenci koçluğu kursu hem koçluk kavramı ve teknikleri konusunda detaylı bilgileri aktarabilmeli hem de psikolojiden mentorluğa, eğitim danışmanlığından iletişime kadar farklı uzmanlık alanlarına yönelik kapsamlı derslere sahip olmalıdır.

Başarıya Liderlik Okulu ile ulaşın

Liderlik Okulu, öğrenci koçluğu alanında Türkiye’nin en kapsamlı eğitim programlarını katılımcılarına sunmaktadır. Liderlik Okulu’nda öğrenci koçu olmak isteyenlere yönelik hem örgün hem de online eğitimler verilmektedir. Katılımcılar, kendilerini geliştirmek ve uzmanlaşmak istedikleri alanlara göre Liderlik Okulu’nun farklı öğrenci koçluğu eğitim programlarını tercih edebilir.

Tüm eğitimler, kişiyi öğrenci koçluğu alanında başarılı olma hedefine taşıyacak içerik zenginliğine sahiptir. Eğitimler sonunda katılımcılar, uluslararası geçerliliği olan birçok öğrenci koçluğu sertifikasının da sahibi olmaktadır.

Öğrenci koçluğuna giden yolda Liderlik Okulu’nun ayrıcalıklı eğitimleri size ışık tutacak.

Yorum yapın