Öğrenci koçluğu nasıl yapılır?

Öğrenci koçluğu öğrencilerin gerçek potansiyellerini keşfedebilmeleri, hedeflerine ulaşabilmeleri, bu yolda mevcut yeteneklerini geliştirmeleri, yeni beceriler kazanmaları ve performanslarını artırmaları için sağlanan bir tür destek hizmetidir. Öğrenci koçluğu nasıl yapılır, sorusunu yanıtlamadan önce, gelin bu mesleğin kapsamını biraz daha detaylı ele alalım.

Öğrenci koçu ne yapar?

Profesyonel bir öğrenci koçu, başarı yolculuğunda öğrenciye eşlik eder. Öğrenci koçları öğrencinin eğitim yaşamındaki başarısını artırmayı hedeflese de, bu yolda kazanılacak tüm beceriler aslında öğrenciyi genel anlamda geliştirmeye yöneliktir. Öğrenci koçları, öğrencilerin kendi öğrenme stillerini keşfetmelerinde, çalışma alışkanlıklarını anlamalarında ve başarının önündeki bariyerleri kaldırıp, zorluklarla baş etmelerinde yardımcı olur.

Tüm koçlar gibi, öğrenci koçları da öğreten, tavsiye veren ve soruları cevaplayan konumda değildir. Koçlukta asıl amaç kişinin kendi farkındalığını artırması ve kendi potansiyelinin farkına varabilmesini sağlamaktır. Dolayısıyla öğrenci koçları da öğrencinin kendisini tanımasını, güçlü ve zayıf yönlerini kendi kendine keşfetmesini ve kendisini başarıya taşıyacak en doğru metodu da kendi bulmasını sağlar.

Öğrenci koçluğu nasıl yapılır, sorusu da bu noktada önem kazanır. Yargılamadan, direkt yönlendirme yapmadan, cevapları vermeden bir öğrenci nasıl başarılı olabilir?

Öğrenci koçluğu birçok farklı alanda bilgi sahibi olunmasını gerektirir. Öğrenci koçlarının kullandığı birçok farklı teknik vardır. Bu teknikler öğrencinin kendini ve gücünü keşfine yardımcı olur.

Öğrenci koçluğu nasıl yapılır; nasıl öğrenci koçu olunur?

Mesleki deneyim zamanla kazanılır ancak bir meslekte uzmanlaşmanızı sağlayacak bilgiler eğitim sayesinde elde edilir.

İyi bir öğrenci koçu olabilmek için de iyi bir öğrenci koçluğu eğitimi almak şarttır. Bu mesleği başarılı şekilde yapmak isteyenler; öğrenci koçluğu için gereken tüm bilgilerin detaylı şekilde ele alındığı, öğrenciye fayda sağlayacak tüm tekniklerin uygulamalı şekilde aktarıldığı eğitim programlarını tercih etmelidir.

Eğitim programlarında sadece koçluk değil, bir öğrenci koçunun bilgi, beceri ve fikir sahibi olması gereken her türlü konu ayrıntılı ve anlaşılır şekilde anlatılmalıdır. Kaliteli ve sertifikalı bir eğitim programının sonunda katılımcı, öğrenci koçluğu yapmaya başlayabilir.

Ben de öğrenci koçu olabilir miyim?

Bu soruyu şu anda kafalarından geçiren okurlarımız için hemen yanıtı verelim: Evet siz de eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız, iyi bir eğitim alarak öğrenci koçu olabilirsiniz.

Öğrenci koçluğu eğitimi bu işi meslek olarak yapmayı düşünmeyen ancak bilgi ve tekniklerden faydalanmak isteyen kişiler için de birebirdir. Örneğin çocuklarının eğitim başarısını artırmak isteyen aileler, mesleki gelişimine katkı koymak isteyen öğretmenler de öğrenci koçluğu eğitimine ilgi göstermektedir.

 Öğrenci koçluğu eğitiminin içeriği

Öğrenci koçluğu eğitimleri, öğrenci koçu kime denir?, öğrenci koçluğu nasıl yapılır?, öğrenci koçları hangi teknikleri kullanır? gibi sorulara cevap verirken; bir öğrenci koçunun faydalanacağı yakın disiplinlerle ilgili de temel bir eğitimi katılımcılarına verir.

Liderlik Okulu, öğrenci koçluğunu yüzeysel değil derinlemesine öğrenmek, anlamak ve özümsemek isteyenler için Türkiye’deki en zengin içerikli eğitim programlarını hayata geçirmektedir.

Liderlik Okulu’nun öğrenci koçluğu eğitimi tek bir disiplinle yetinmez. Sizi öğrenci koçluğunun yanında eğitim danışmanlığı veya eğitim alanında mentorluk yapabileceğiniz seviyeye taşır. Bir öğrenci koçunun bilgi sahibi olması gereken her konuda katılımcılarına detaylı bilgi verir. Teknikleri anlatmakla kalmaz, uygulamalı anlatımlarla öğretir.

Liderlik Okulu’nun öğrenci koçluğu eğitimlerini bitirenler, bilgi birikimleri ve hâkim oldukları tekniklerle mesleklerinde başarı basamaklarını çıkmakta hiç sorun yaşamaz.

Üstelik eğitim programlarının sonunda tüm katılımcılar uluslararası geçerliliğe sahip sertifikaların da sahibi olmaktadır.

Siz de Liderlik Okulu’nun ayrıcalıklı dünyasına adım atarak, koçluk hayallerinizin peşinden gidin.

Yorum yapın