Öğrenci Koçluğu Nedir?

Ülkemizde son 20 yılda giderek artan bir popülerliğe sahip olan koçluk mesleği birçok farklı alanda yapılmaktadır. Öğrenci koçluğu ya da eğitim koçluğu da en çok tercih edilen koçluk branşlarından biri olarak ön plana çıkmaktadır. Peki, öğrenci koçluğu nedir?

Koçluk, bir kişinin bulunduğu noktadan varmak istediği noktaya ulaşmasına, belirli tekniklerle destek veren bir uygulamadır. Öğrenci koçluğu da bir öğrencinin hedeflerini belirlemesi ve bu hedefleri yakalaması için verilen destek hizmetidir.

Öğrenci koçları, öğrencinin eğitim ve öğretim yaşamında daha başarılı olmasına, sevdiği ve iyi olduğu alanların farkına varmasına ve potansiyelini ortaya çıkartmasına destek verir.

Her öğrencinin yaratıcı olduğu, gelişim kaydedebileceği ve başarılı olduğu alanlar farklı farklıdır. Yine her öğrencinin öğrenme kapasitesi ve öğrenme yöntemi de birbirinden farklılık gösterir.

Öğrenciler güçlü oldukları ve severek çalıştıkları alanları bilirlerse, nasıl ve hangi ortamda daha iyi öğrendiklerini fark ederlerse, sevmedikleri derslerde ise zorlanma nedenlerini keşfedebilirlerse okul başarısını kolaylıkla artırabilirler.

Öğrenci Koçu Ne Yapar?

Öğrenci koçluğu nedir? sorusunu yanıtladık; şimdi gelelim öğrenci koçlarının tam olarak ne yaptığı sorusuna.

Öğrenci koçu işe öğrenciyi tanımakla başlar. Sonrasında soru tekniğini kullanarak; öğrencinin başarılı olduğu alanları farkına varmasını, başarısız oldu u alanlarda ise bu başarısızlığın nedenlerini belirleyerek, bakış açısını ve davranış şekillerini gözden geçirmesini sağlar.

Öğrenci koçları, durum ne olursa olsun asla öğrenciyi yargılayıcı bir yaklaşımı kullanmaz. Öğrenci koçlarının hedefi, öğrencinin kendi durumunu kendisinin fark etmesi ve kendi çözüm yöntemlerini kendisinin bulmasıdır.

Öğrenci Koçluğu Nedir?

Öğrenci koçluğunda ders odaklı bir yaklaşım yoktur. Öğrenci koçları derslere değil öğrenciye ve öğrencinin ihtiyaçlarına odaklanır. Ders başarısı elbette önemlidir ancak asıl önemli olan öğrencinin kendisi ile ilgili farkındalığını artırarak, eğitime, derslerine, okuluna karşı bakış açısını genişletmektir.

Öğrenci koçluğu, öğrencinin hem eğitim alanında hem de bireysel anlamda gelişmesini hedefler. Bu doğrultuda öğrencinin başarıya giden yolda kendi hedeflerini belirlemesi, kendi potansiyeli geliştirmesi onun kendine özgüvenini de artırır.

Kimler Öğrenci Koçu Olabilir?

Öğrenci koçluğu öğretmenlik, rehberlik veya psikologluk hizmeti değildir. Öğrenci koçları, koçluk tekniklerini kullanarak öğrencinin başarıya giden yolda kendi çizdiği rotada yürümesine eşlik eder. Eğitim alanına merakı olan, öğrenci koçluğunda başarılı olabileceğine inanan herkesin öğrenci koçu olabileceği gibi çocuklarına doğru yaklaşımda bulunmak isteyen aileler ve kendisini geliştirmek isteyen öğretmenler de öğrenci koçluğu eğitiminden faydalanabilir.

Öğrenci koçluğu giderek daha çok talep gören bir meslektir. İyi bir öğrenci koçu olabilmek için, bu konuda eğitim almak gerekir. Öğrenci koçluğu eğitimlerine olan ilgi de talebe paralel olarak artmaktadır.

Ancak öğrenci koçluğu eğitimlerinde dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Her şeyden önce; öğrenci koçluğu ve genel anlamda koçluk ile ilgili kavramsal bilgilerin yanında, kullanılan farklı metotların detaylı bir şekilde anlatılması ve uygulamalı eğitimlerle öğrenme sürecinin desteklenmesi gerekmektedir. Eğitim programları bu anlamda kapsamlı ve içerik bakımdan zengin olmalıdır.

Öğrenci Koçluğu Eğitimi Nereden Alınır?

Öğrenci koçluğu eğitimi için en iyi adres Liderlik Okulu’dur. Liderlik Okulu, koçluk alanında düzenlediği kapsamlı eğitim programları ile mesleğinde uzman koçlar yetiştirmektedir. Öğrenci koçluğu nedir?, nasıl yapılır?, hangi teknikler kullanılır?, öğrenci koçluğuna yardımcı disiplinler nelerdir? gibi birçok soru yanıtını bu eğitimlerde almaktadır. Bir koçun bilmesi gereken tüm tekniklerin uygulamalı şekilde anlatıldığı ve sadece öğrenci koçluğunun değil eğitim danışmanlığı ve öğrenci mentorluğunun da detaylı şekilde aktarıldığı eğitimler sonunda katılımcılar Certificational onaylı uluslararası sertifikaların da sahibi olmaktadır.

Öğrenci Koçluğu Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

Yorum yapın