Öğrenci Koçluğu Programları

Öğrenci koçluğu, son yıllarda giderek daha popüler bir meslek dalı haline geldi. Öğrenci koçluğuna olan ilgi, bu alandaki eğitim programlarının da çeşitlenmesini sağladı. Öğrenci koçluğu programları, bu mesleği yapmak veya öğrenci koçluğu bilgi ve tekniklerinden başka alanlarda faydalanmak isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Bu arada okumadıysanız; Online Öğrenci Koçluğu isimli yazımızı okumalısınız

Öğrenci koçluğu programları içerik bakımından, bu eğitimlerin verildiği kuruma göre değişiyor. Kimi eğitim programları sadece öğrenci koçluğunu odak noktasına alırken, bazı programlar ise öğrenci koçluğu ile birlikte bu mesleğin ilgi alanına giren birçok farklı disiplin hakkında da katılımcılarını eğitiyor.

Öğrenci koçu ne yapar?

Öğrenci koçluğu programlarının neleri içermesi gerektiğini ele almadan önce, öğrenci koçunun neler yaptığına bir göz atalım.

Öğrenci koçları, öğrencinin daha başarılı bir eğitim yaşamına kavuşması için çaba sarf eder. Öğrenci koçluğu öğretmenlik, psikologluk veya danışmanlık hizmeti değildir. Koçluk, öğrencinin bir noktadan ulaşmak istediği diğer noktaya varması sürecinde yapılan yol arkadaşlığıdır. Öğrenci koçları sadece ders başarısından ziyade öğrencinin genel gelişimine odaklanır.

Koçlar, öğrencinin yeteneklerini ve becerilerini geliştirmesine, hedeflerine ulaşmak için kendi yöntemlerini bulmasına, güçlü ve güçsüz yanlarını keşfedip bunlar üzerinde çalışmasına, daha verimli çalışma ve öğrenme metotları deneyimlemesine yardım olur.

Öğrencilerin kendi hedeflerini kendi koymasına, kendi yolunu kendi çizmesine ve kendisi ile ilgili sorunları kendi başına fark ederek yapması gerekeni anlaması koçlar açısından çok önemlidir. Öğrenci koçlarının verdiği destek hizmeti, aslında sadece öğrencinin bugünkü eğitim yaşamında değil, geleceğe yönelik bakış açısında da fark yaratır. Çünkü kendini ve hedeflerini bilen öğrencinin geleceğe dair de mutlaka bir planı olacaktır.

Öğrenci koçluğu eğitimini kimler alabilir?

Öğrenci koçluğu programları; bu işi meslek haline getirmek veya bilgi ve teknikleri öğrenerek kendisini geliştirmek isteyen herkes tarafından alınabilir. Öğrenci koçluğu eğitimi, sadece öğrenci koçu olmak isteyenlerce değil, aileler ve öğretmenler tarafından da tercih edilmektedir. Aileler, genelde çocuklarının eğitim yaşamında başarılı olması için nasıl bir yaklaşım içinde olmaları gerektiğini öğrenmek ve öğrenci koçluğu tekniklerinden faydalanmak için bu eğitime katılmaktadır. Öğretmenler de mesleki açıdan kendilerini geliştireceğine inandıkları için öğrenci koçluğu programlarına ilgi göstermektedir.

Eğitim alanında çalışanlar da yine öğrenci koçluğu eğitimlerinden yararlanmaktadır.

Öğrenci koçluğu programları ne şekilde düzenlenir?

Öğrenci koçluğu programları, hem örgün hem de online eğitim şeklinde düzenlenebilmektedir. Katılımcılar, bu programlar arasından kendilerine en uygun olanı tercih etmelidir. Örgün eğitimler, sınıf ortamında belli dönemlerde verilmektedir. Zamanını uydurabilecek kişilere uygun programlardır. Online eğitim programları ise kişiye zaman ve mekân özgürlüğü tanır. Bu tip programlar bilgisayar ortamında alınır. İnternet bağlantısı olan her yerde, günün her saati derslere erişim mümkündür. Özellikle yoğun bir çalışma veya sosyal hayatı olan kişiler online öğrenci koçluğu programlarına daha kolay adapte olabilmektedir.

Türkiye’nin en iyi öğrenci koçluğu eğitimi

Liderlik Okulu’nun öğrenci koçluğu programları Türkiye’nin bu alandaki en kapsamlı eğitimleridir. Öğrenci koçluğunu tek bir disiplin olarak ele almak yerine, eğitimlerde hem öğrenci koçluğu ve koçluk teknikleri öğretilmekte hem de eğitim danışmanlığı ve mentorluk alanlarında katılımcılara uzmanlık kazandırılmaktadır. Eğitimlerde psikolojiden iletişime kadar farklı disiplinlerde detaylı bilgiler verilmekte; öğrenci koçluğunu başarı ile uygulamayı sağlayacak altyapı oluşturulmaktadır.

Ayrıca, öğrenci koçluğu eğitim programlarının sonunda, katılımcılar uluslararası geçerliliği olan birçok sertifikanın da sahibi olmaktadır.

Öğrenci koçluğu yapmak veya öğrenci koçluğu tekniklerinden mesleki ve sosyal hayatınızda yararlanmak istiyorsanız, Liderlik Okulu’nun ayrıcalıklı eğitim dünyasına sizi de bekliyoruz.

Yorum yapın