Online Öğrenci Koçluğu

Öğrenci koçluğu son yıllarda tercih edilen bir meslek haline geldi. Öğrenci koçu olmak isteyenler çeşitli eğitim programlarından faydalanarak, sertifikalarını alıyor ve bu mesleği yapmaya başlıyorlar. Bu programlar arasında online öğrenci koçluğu eğitimi de büyük ilgi görüyor.

Bu arada okumadıysanız Öğrenci Koçluğu Uzaktan Eğitim Programları isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Eğitim programları, kişiyi birçok yönden geliştirmeyi, bilgi ve beceri ile donatmayı hedefliyor. Bir öğrenci koçunun başarılı bir performans gösterebilmesi için bilgi sahibi olması gereken farklı disiplinler ve kullanması gereken teknikler de yine bu eğitim programlarında öğretiliyor.

Öğrenci koçluğu nedir?

Öğrenci koçluğu, öğrencilerin eğitim yaşamlarında daha başarılı ve daha özgüvenli olmalarını sağlamak için çeşitli teknikler kullanılarak verilen destek hizmetidir.

Öğrenci koçları, birlikte çalıştıkları öğrencinin salt ders başarısına değil genel anlamda kişisel gelişimine odaklanır. Önemli olan bir dersten geçmek veya bir sınavdan yüksek puan almak değil, başarıyı sürekli ve kalıcı kılmaktır. Bunu sağlamanın yolu ise öğrencinin kendisini tanımasını sağlamaktır.

Dolayısıyla öğrenci koçları, öğrencinin bireyse farkındalığını artırmaya odaklanır. Öğrenci koçlarının genelde odaklandığı sorulardan bazıları şöyledir:

  • Öğrenci hangi derslerde başarılı, hangi derslerde başarısız? Başarının ve başarısızlığın nedenleri neler? Hangi konulara karşı ilgisi var?
  • Hangi dersleri severek çalışıyor, hangi derslerde kitabın kapağını bile açmak istemiyor?
  • Nasıl bir çalışma sistemi var, bu sistem verimli mi?
  • Nasıl bir çalışma programı ile daha verimli sonuç alınabilir?
  • Öğrencinin yetenekleri neler ve bu yetenekler nasıl geliştirilebilir?
  • Yaratıcılığını artırmak için neler yapılabilir?
  • Öğrenci neyi hedefliyor? İstekleri, beklentileri ve hayalleri neler? Bunlara ulaşmak için ne yapmalı? Sınav stresinden nasıl kurtulabilir?
  • Zaman yönetimini bilmek ona ne kazandırır?

Öğrenci koçları, bu soruları öğrencinin kendisinin yanıtlamasını ve bu süreçte de kendisini tanımasını hedefler. Öğrenci kendisini tanıdıkça, güçlü ve zayıf yanlarının farkına vardıkça gelişmeye başlar. Bu durum, başarı yüzdesinin artmasını ve kendine güveninin oturmasını sağlar.

Öğrenci koçluğu herkesçe yapılabilir mi?

Öğrenci koçluğu, bu alanda eğitim alan ve kendini geliştirmeye açık herkes tarafından yapılabilir. Öğrenci koçu olmak için öğretmen olmak veya öğretmenlik okumak gerekmez. Çünkü öğrenci koçlarının misyonu öğretmek değil, farkındalık yaratmaktır. Bunu da çeşitli teknikleri kullanarak ve öğrencisini iyi analiz ederek yapar.

Öğrenci koçluğu eğitimleri, birçok kurum tarafından verilmektedir. Bazı eğitim programları örgün bazıları ise uzaktan yapılmaktadır. Yani, katılımcı ister bir sınıfta ders görür isterse bilgisayarının başında dilediği zamanda derslerine katılır. Online öğrenci koçluğu eğitimleri, kişiye zaman ve mekan özgürlüğü tanıdığı için tercih edilmektedir.

Online öğrenci koçluğu neden tercih ediliyor?

Günlük programı yoğun olan katılımcılar, genelde online öğrenci koçluğu eğitimlerinden faydalanmaktadır. Online öğrenci koçluğu eğitimi, bilgisayarı ve internet bağlantısı olduğu takdirde kişinin seçtiği günlerde, saatlerde ve mekanlarda alınabiliyor. Üstelik online eğitimlerin ne içerik olarak ne de alınan sertifikanın niteliği bakımından örgün eğitimden hiçbir farkı bulunmuyor. Hatta online eğitim programları katılımcılar için daha ekonomik bir seçenek olarak ön plana çıkıyor.

Öğrenci koçluğu eğitimi nereden alınır?

Her konuda olduğu gibi öğrenci koçluğunda da kaliteli bir eğitim, başarılı sonuçlar alınmasında en önemli faktörlerden biridir. Liderlik Okulu, öğrenci koçluğu alanında da Türkiye’nin bir numaralı eğitim kurumudur. Öğrenci koçluğu eğitimleri, eğitim danışmanlığı ve mentorluk eğitimleri ile bir arada verilmekte ve kişi bu yolla çok daha donanımlı hale gelmektedir. Özellikle online öğrenci koçluğu eğitimlerine olan ilgi her geçen gün artmaktadır.

Ayrıca yaşam koçluğu eğitimi hakkında bilgi almak için tıklayınız

Uluslararası sertifikalı örgün veya online öğrenci koçluğu eğitimlerimizden faydalanmak için sizi de Liderlik Okulu’na bekliyoruz.

Yorum yapın