Uluslararası Öğrenci Koçluğu

Öğrenci koçluğu yapmak isteyenlerin, bu yolda atacakları ilk adım, iyi bir eğitim almak olmalıdır. Öğrenci koçluğuna yönelik Türkiye’de birçok farklı eğitim programı bulunabilir. Öğrenci koçluğu ile ilgili her türlü bilgi ve tekniğe hâkim olmayı hedefleyenler, mutlaka uluslararası öğrenci koçluğu programlarını araştırmalıdır.

Her meslekte olduğu gibi koçlukta da bu işi profesyonel anlamda başarı ile yapabilmenin yolu kaliteli bir eğitimden geçmektedir. Uluslararası öğrenci koçluğu eğitimleri, hem içerik bakımından hem de konuların çeşitliliği anlamında çok zengin programlardır.

Uluslararası öğrenci koçluğu nedir?

Uluslararası öğrenci koçluğu, hem alınan eğitimin standardı hem de eğitim sonunda verilen sertifikanın niteliğini anlatan bir tanımdır.

Uluslararası kriterlere göre hazırlanan bir öğrenci koçluğu eğitimi almak, uluslararası öğrenci koçu olmak için ilk şarttır. Eğitimin ardından, belli bir uluslararası kurum tarafından onaylanarak sadece Türkiye’de değil dünyanın her yerinde bu mesleğin yapılabileceğini gösteren sertifikaların sahibi olan kişiler de uluslararası öğrenci koçu olurlar.

Öğrenci koçları, öğrencinin eğitim yaşamında başarılı olmasına ve daha sonra da bu başarıyı sürekli hale getirmeye yardım eder. Öğrenci koçlarının başarılı sonuçlar alabilmesi için sağlam bir bilgi altyapısına sahip olması gerekir. Bunun yanı sıra birçok farklı tekniği de doğru ve etkili şekilde kullanması öğrencinin hem kendisini hem de başarıya giden yolu bulması açısından önemlidir. Uluslararası standartlarda alınan eğitim, öğrenci koçlarının her yönden daha donanımlı olmalarını sağlar. Bu nedenle de, mesleğini başarı ile yapmak isteyenler bu tarz eğitimlere yönelmelidirler.

Öğrenci koçluğu için nasıl bir eğitim alınmalıdır?

Öğrenci koçluğu eğitimleri örgün veya uzaktan eğitim şeklinde yapılmaktadır. Örgün eğitim, belli dönemlerde bir sınıfta öğretmen tarafından verilen klasik eğitim biçimidir.

Uzaktan eğitim ise, bilgisayar ve internet bağlantısı olduğu takdirde kişinin her yerden ve istediği her saatte ulaşabileceği bir eğitim şeklidir.

Öğrenci koçluğu eğitimleri ister örgün isterse uzaktan yapılsın, öncelikle içerik bakımından çok kapsamlı olmalıdır. Öğrenci koçluğunda başarılı olmak isteyen bir kişi, farklı disiplinlerde de bilgi sahibi olmalı, koçluk tekniklerinin yanı sıra farklı teknik ve metotları etkin şekilde uygulayabilmelidir. Dolayısıyla öğrenci koçluğu eğitimi kişiye, ihtiyacı olan tüm bilgi ve becerileri kazandıracak düzeyde olmalıdır.

Türkiye’nin en kapsamlı öğrenci koçluğu eğitimi

Öğrenci koçluğu alanında Türkiye’nin en kapsamlı eğitimi Liderlik Okulu tarafından sunulmaktadır. Liderlik Okulu’nun birden fazla öğrenci koçluğu eğitimi bulunmaktadır. Katılımcılar kendi beklenti ve hedefleri doğrultusunda, Liderlik Okulu’nun sunduğu örgün veya uzaktan eğitim programları arasından en uygun alternatifi tercih edebilir.

Liderlik Okulu, öğrenci koçluğu eğitimlerinin tümünü uluslararası standartlarda vermektedir. Eğitimler içerik bakımından son derece geniş bir kapsama sahiptir. Bu eğitimlerde sadece öğrenci koçluğu kavramı ve teknikler anlatılmaz. Eğitimler katılımcıya, öğrenci koçluğunun yanı sıra eğitim danışmanlığı ve mentorluk alanlarında da uzmanlık kazandırır.

Eğitim programlarının içeriklerine bakıldığında; temel psikoloji, iletişim, motivasyon, zaman yönetimi, problem çözme, sınav kaygısı gibi birçok önemli konu başlığının kendisine yer bulduğu görülmektedir. Bu eğitimler arasında öğrenci koçluğunun yanı sıra aile koçluğu ve danışmanlığı hizmeti de vermek isteyenler için özel programlar da yer almaktadır.

Uluslararası eğitime uluslararası sertifika

Liderlik Okulu’nun bir diğer özelliği ise Association for Coaching (AC) üyesi olmasıdır. En kaliteli eğitime en uygun koşullarda erişebilmenizi sağlayan Liderlik Okulu’nun öğrenci koçluğu programlarını tamamlayan her katılımcı, Certificational tarafından onaylanan ve uluslararası geçerliliğe sahip sertifikalarını da almaya hak kazanır.

Uluslararası standartlarda eğitim alarak profesyonel bir öğrenci koçu olmak istiyorsanız, Liderlik Okulu sizin için en doğru adres.

Yorum yapın